Колірна температура ламп: Усе, що потрібно знати для правильного вибору
- 06 October 2024 16:25:00
- Views: 603
Головною гарантією високої безпеки для водія на дорозі є пристрій, що називається як автомобільна лампа. Лише автомобільні лампи головного світла допоможуть вам отримати видимість в темний час доби і дозволять краще маневрувати автомобілем в погану погоду. Головна характеристика автомобільної лампи є колірна температура, нижче розповімо докладніше.
Колірна температура автомобільних ламп що це?
Колірна температура - фізична величина, вона визначає спектр випромінювання лампи і визначається візуальним сприйняттям кольору людським оком. Тому кожному світлу відповідає своя температура. Колірна температура, по іншому кольоровість визначається в Кельвінах.
Колірна температура в автомобільних ламп - міфи та реальність
Існує один важливий міф про колірну температуру, він ходить в автомобільному світі.
Міф. Що вища колірна температура джерела світла, то потужніша лампа, вона надає максимальну видимість дорожнього покриття для водія.
Це абсолютно не правда, тому що колірна температура - лише візуальне сприйняття кольору людським оком. Що більша колірна температура, то більше з'являється блакитного, фіолетового кольорів, це не може забезпечити максимальну видимість для водія на дорозі. У підсумку не варто помилятися і вибирати найвищу колірну температуру, це не впливає на потужність лампи. Також велика кольоровість джерела світла дає більш тьмяний промінь.
Варіанти колірної температури та їхні особливості
Існують автомобільні лампи, які забезпечують різну колірну температуру і їх ділять на кілька груп.
1 група. Лампи теплих кольорів
2400 Кельвінів - глибоке жовте світло, ефективно і актуально при застосуванні лампи як прилад для видимості дороги в негоду. Світло таких приладів не розсіюється по дорожньому покриттю, не кристалізується і тому ефективніше в умовах поганої видимості.
3000 Кельвінів - жовтувате світло, яке притаманне всім звичайним галогенним лампам. Подібні джерела світла використовують як обладнання головної оптики автомобіля або ПТФ. Ця температура забезпечує достатню видимість у нічний час і за поганих погодних умов. Жовтуватий промінь не розсіюється по дорозі і не кристалізується від незначних крапель вологи туманів, дощів.
2 група. Оптимальний колір денного світла.
4500 Кельвінів - це тепле біле світло з незначним жовтуватим відтінком. Це лампи як стандартний ксенон, який забезпечує хорошу видимість дороги в темний час доби і в негоду. Промені ламп з таким кольором не розсіюються і не кристалізуються від крапель води.
5000 Кельвінів - ідеальне білосніжне світло, найбільш схоже на денні промені. Ця кольоровість властива ксенону і вдосконаленим галогенним лампам. Лампи з такою характеристикою найбільш ефективні в темний час доби, вони гарантують кращу освітленість дорожнього покриття.
6000 Кельвінів - це білосніжно-блакитнувате світло, воно підходить для модернізації зовнішнього вигляду автомобіля, бо забезпечує гарний і стильний спецефект оптики. Ксенонові лампи володіють таким світлом і забезпечують досить хорошу видимість у темний час доби. Тільки тому що мають блакитнувате світло, вони не настільки яскраві і не будуть забезпечувати потрібний ефект при негоді.
3 група. Заборонені для застосування на дорогах світу.
8000 Кельвінів - це лампи синього світла. Вони заборонені для застосування на автомобілях під час щоденної експлуатації. Лампи не забезпечують великої видимості навіть вночі, але їх застосовують як презентацію автомобіля на виставках.
10000 Кельвінів - це лампи з синьо-фіолетового світла, які фактично не дають жодного світлового ефекту, проте їх застосовують на автомобілях, як ефект для шоу-карів.
12000 Кельвінів - лампа легкого фіолетового кольору теж заборонена для використання в автомобілях. Лампи встановлюють у головну оптику автомобілів для ефектного представлення на виставках, шоу-карах.
30000 Кельвінів - це глибокий фіолетовий колір. Лампи такого кольору практично неможливо купити, оскільки їх виробляють під замовлення, і вони повністю заборонені для використання на дорогах. Зауважимо, що використовують лампи як прилади модернізації автомобілів на шоу-карах.
Кожна з цих груп світла відрізняється своїми нюансами і має стандартні характеристики колірної температури.
Яку кольоровість різних джерел світла потрібно обирати, залежно від їхнього типу?
1. Галогенні лампи і кольоровість:
3200 Кельвінів - це стандартна кольоровість, що дасть вам найбільшу ефективність у темний час доби та за негоди.
5000 Кельвінів - це біле світло, поліпшених галогенних ламп, яке допоможе отримати хорошу видимість дорожнього полотна в темний час доби.
2. Ксенонові лампи і кольоровість:
3000 Кельвінів - тепле м'яке світло, яке буде єфетивно освітлювати у дощ чи туман.
4300 Кельвінів - найкраща й найоптимальніша кольоровість, яка гарантуватиме хорошу видимість у темну пору доби та за негоди.
5000 Кельвінів - лампи, які не дадуть максимальної ефективності за негоди, але будуть корисні в темний час доби. Вони видають справжнє денне світло.
3. Світлодіодні лампи і кольоровість:
5000 Кельвінів - це ідеальне білосніжне світло підвищеної яскравості, яке дасть вам змогу чудово бачити дорожню розмітку, знаки та навколишні транспортні засоби в темний час доби.
6000 Кельвінів - це білосніжне світло, яке має невеликий блакитний відтінок. Для світлодіодних ламп така кольоровість є оптимальною і гарантує хорошу освітленість дорожнього полотна, особливо вночі.
Що таке індекс кольоропередачі і як він пов'язаний з колірною температурою?
Індекс передачі кольору - це характеристика світла всіх автомобільних ламп. Це фізична величина, яка передає насиченість кольору залежно від його температури та рівень сприйняття оком людини. Однак було доведено, що кольоровість не залежить від індексу передачі кольору, це стосується стандартних ламп для автомобілів. Усі галогенні, ксенонові та світлодіодні лампи мають гарну передачу кольору.
Що нижча колірна температура - то нижчий індекс передачі кольору! Що вища колірна температура до межі в 6500 Кельвінів - то вища колірна передача до межі 100!
Таблиця температури кольору та індексу колірної передачі
Тона лампы | Цветовая температура | Индекс цветопередачи | Разъяснение |
Теплые тона | 2400 Кельвинов | 18 | Плохая цветопередача |
3200 Кельвинов | 57 | Хорошая цветопередача | |
4300 Кельвинов | 84 | Отличная цветопередача | |
Холодные тона | 5000 Кельвинов | 87 | Отличная цветопередача |
6000 Кельвинов | 89 | Отличная цветопередача |
Підіб'ємо підсумки
Що вища кольоровість лампи, то нижча видимість дорожнього покриття.
Для використання в темний час доби потрібно вибирати лампи з колірною температурою - 4300 К, 5000 К і 6000 К.
Для використання в погані метеорологічні умови краще купити лампи з колірною температурою - 2400 К і 3200 К.
Запам'ятайте, що лампи, які мають кольоровість вище 6000 Кельвінів, суворо заборонені для застосування в автомобілях по всьому світу. Галогенні, ксенонові та світлодіодні лампи, що застосовуються в автомобілях, забезпечують чудову передачу кольору.