Автоакустика
Навряд чи хтось буде сперечатися з тим, що з музикою у поїздці набагато веселіше. Особливо сильно починаєш цінувати такі радості, стоячи дві години на пробці. У цьому розділі каталогу ми зібрали колонки в машину, а також підсилювачі та іншу супутню електроніку, купити яку пропонуємо недорого і без ризику. Справа не тільки в тому, що ціна на наші товари не є непридатною, а й у підході до продажу. Перед відправкою товар перевіряється на працездатність!
Оскільки магазин EvroAuto розташований у Харкові, по Україні товари розсилаються службами Нова пошта, Гюнсел, Делівері та ін. Доглядаючи колонки, не забудьте про автомагнітоли, що дозволяють програвати музику як з CD/DVD дисків, так і з твердотільних накопичувачів.
Як вибрати динамік в авто, на що звернути увагу насамперед? Почнемо з того, що простір автомобіля є складною акустичною камерою, оскільки має малі розміри, велику кількість перешкод та нерівномірних матеріалів. Як ми знаємо зі шкільного курсу фізики – звукові хвилі здатні відбиватися від твердих поверхонь і поглинатися м'якими, а значить якість звуку в авто залежатиме не лише від добротних показників динаміка, а й від обшивки салону.
Перед тим, як купити динаміки в машину, переконайтеся, що всі елементи обшивки закріплені надійно, нічого не торохтить.
Обираємо акустику: що потрібно знати про динаміки?
Всупереч моді на установку сабвуферів, що вухають, а багажнику авто, наука акустика підказує інше рішення: весь спектр частот повинен доноситися з бічних динаміків, встановлених у двері. Так вдасться досягти натуральної побудови сцени та комфортної розслабленої подачі. Але найголовніше, автоакустика, що грає на своїх місцях, не змушуватиме прислухатися до какофонії зі звуків, що долітають до слухача з різним таймінгом. Що ж до безпосередніх характеристик динаміків, то вони повинні бути:
- широкосмуговими. Тобто тим, хто проробляє весь чутний спектр. Стандартом вважається смуга 20-20 000 Гц. Але якщо на динаміці, вказано 45-18 000 – цього буде цілком достатньо для відтворення всіх нюансів фонограми, і вище 15 000 Гц вухо середньостатистичної людини коливань все одно не вловлює;
підходять під діаметр штатних вирізів. Втім, якщо ви хочете поліпшити віддачу басом, штатні отвори можна збільшити, розточивши, скажімо, 13-дюймовий отвір до 16 дюймів; - сумісні з підсилювачем. Потужності ресивера має вистачати для розгойдування мембран. При використанні слабкого підсилювача втрачається не тільки гучність, а й динаміка (різниця між гучними та тихими звуками). Прослуховування залишає загальне враження невпевненого, невиразного відтворення. Занадто потужний ресивер, викручений більш ніж на половину потужності, забезпечить спотворення, а за тривалої експлуатації просто спалить динаміки.
Отже, акустика в авто вибирається за правилом: потужність динаміків та підсилювача мають бути приблизно порівнянними. Однак це правило слід враховувати лише в тому випадку, якщо апаратура сумісна з опором. І ще ... Чим нижча чутливість динаміків, що вимірюється в децибелах, тим потужніший ресивер буде потрібний. Тож рекомендований мінімум для автоакустики 90 дБ.
Крім того, автомобільні колонки відрізняються рівнем виготовлення. Тому і розкид вартості у цьому сегменті помітний.
Як вибрати автомобільну акустику, на що звернути увагу?
Тут є багато нюансів, що впливають на якість відтворення, а отже, і вартість. Розглянемо деякі з них.
Виробники відштовхуються від того факту, що автомобільна музика не може бути однотипною. Комусь подобається шансон, інші люблять електронні ритми, треті віддають перевагу «важчому». Щоб динамік однаково добре відігравав усі жанри, його дифузор повинен мати гарну рухливість, малу вагу і граничну жорсткість. З цих вимог випливає, що оптимальними є дифузори на гумових підвісах, центральна частина яких виконана з титану, просоченого пресованим смолами паперу або полімерів.
Перед тим, як купити акустику в авто, почитайте флагмани ринку, і вам стане ясно, що бюджетні варіанти відрізняються від преміальних величезною кількістю нюансів:
- матеріалами: обмотки котушок (мідь високого очищення, обміднений алюміній і т.д.), магнітів (ферит, альник);
- технологіями;
- компонентами підсилювальної частини: дискретні ланцюги, транзисторні, інтегральні, мікросхемні.
Якщо ви придбали підсилювач середнього класу, і хочете «вичавити» з нього максимум, купуйте до нього в пару динаміки класом вище.
Як зробити так, щоб акустика прослужила довго?
Тут все просто – автомобільні динаміки вимагають помірного навантаження та узгодженості компонентів. Якщо на котушку постійно подавати підвищену напругу, вона перегорить. Другий чинник довголіття – механічний захист дифузорів динаміків. Так, багатьом подобаються відкриті варіанти, що кричать про меломанські уподобання господаря авто. Дрібні механічні ушкодження усуваються епоксидною смолою, але якщо сильно прорвати дифузор, доведеться змінювати динамік повністю.
Не знаєте, яка колонка для автомобіля підійде саме вашому «залізному коневі»? Просто зателефонуйте нам. Гарантуємо, менеджер обов'язково підбере цей варіант.